Ferie blisko wody – słów kilka o warsztatach w Helu

with Brak komentarzy

Warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu dobiegły końca, przyszedł czas na  przemyślenia po naszych spotkaniach. Mona Rena z Agnieszką przygotowały po trochu wszystkiego dla uczestniczek i uczestników warsztatów. Wspólnie tworzyliśmy ptaki, projektowaliśmy magnesy, dawaliśmy drugie życie rolkom papieru toaletowego, a nawet budowaliśmy swoje własne książki. Dzieci były szczęśliwe – dobrze się bawiły jednocześnie ucząc się filozofii, ekologii, przyrody, literatury i nie tylko. I wszystko działo się blisko wody, było związane z wyprawą, przeprawą w stronę Helu, w stronę wyobraźni

Tą drogą w którym kierunku?

Monie Renie i Agnieszce zależało, by odpowiedzieć na oczekiwania dzieci względem czasu feriiczasu odpoczynku i zabawy. Jednakże, by zabawa była zabawą w pełni, dobrze by czegoś uczyła. I tak też się stało.

IMAG1563

Mona Rena przygotowała intrygujące książki…Dzieci rozwinęły swoją wiedzę z zakresu rękodzieła oraz myślenia projektowego tworząc własne PuzzloTwory czyli książki zrobione z tapet, materiału, sieci rybackiej, kolaży słów, obrazów (autorstwa europejskich artystów) i rysunkowych ekscesów.

10632693_1016041191776006_1365446266048928913_n

Pierwszy dzień ferii spędziliśmy w towarzystwie filcowych ptaków. W trakcie warsztatów, na których wykonywaliśmy sikorki, gile i rudziki, zastanawialiśmy się jakie ptaki zostają w Polsce na zimę oraz jak i czym je dokarmiać.

6

Z kolei Arystotelesa kategorie i substancja dały naszym GlinoStworom zarówno materię, jak i przymioty. W ramach poznawania przez radosne eksperymentowanie filozofii staraliśmy się tego Arysia zapamiętać. Pomagały nam w tym fragmenty Księgi istot zmyślonych Jorga Luisa Borgesa i szukaliśmy swoich dróg do ulepienia smoków wschodnich czy zająców międzygwiezdnych.

IMAG1627

 

IMAG1658

A dlaczego by nie znaleźć porannej inspiracji do działania na drzwiach lodówki? Agnieszka z uczestnikami warsztatów stworzyła wspólnie magnesy uderzające radością kolorów.

Do produkcji magnesów używaliśmy mikrogumy, ten łatwy i wdzięczny materiał, pozwalał nam na urzeczywistniane naszych niepowtarzalnych projektów. Powstały prześliczne magnesy, których nie powstydziliby się profesjonaliści :)

9

Czy w słowach opowieści zza siedmiu gór i lasów mogą być ukryte plany zamków z klocków LEGO? Podczas warsztatów BaśnioTwory autorstwa Mony Reny budowaliśmy… z bajek. W budowie pomagały nam bajki filozoficzne autorstwa pisarza Michela Piquemala. Małymi odskoczniami były wiersze Juliana Tuwima, z których wspólnie wybieraliśmy słowa-hasła do budowy z klocków LEGO.

IMAG1555

W naszych domach w koszu na śmieci często lądują np. rolki po papierze toaletowym, tektura. Na warsztatach z Agnieszką upcycling`owaliśmy właśnie te szare, niepozorne rolki w towarzyszy zabawy.

10

Po skończonych warsztatach chciałam odwiedzić Helskie Fokarium, ale tak mnie zajęły tablice na nim widniejące, że na odwiedziny fok nie starczyło już czasu ;) Część z nich wpisywała się idealnie w tematykę przeprowadzonych warsztatów upcyclingowych, Podobnie jak wielka ryba z plastikowych butelek przed Domem Morświna. Brawo Hel :)

2

3

5

Blisko wody, blisko radości

Kolektyw Twórczy MAMYWENE jest ogromnie wdzięczny i dziękuje Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Helu za tak radosną i miłą współpracę. Oczywiście najszczęśliwsze i najważniejsze były dzieci. I to dla nich MAMYWENE.

IMAG1003

 

Skomentuj