Jak zrobić aparat dla dzieci: tutorial (upcycling)

with Brak komentarzy

Prosta instrukcja na wykonanie eko zabawki dla dzieci. Taki aparat będzie rozwijał chęci poznawania i eksplorowania nowych miejsc lub spojrzenia na te dobrze znane z innej perspektywy. Przy odpowiednim opowiedzeniu o wykorzystaniu niepotrzebnych przedmiotów do budowy zabawki będzie to również przyjemna edukacja ekologiczna. Wystarczy robić aparat wspólnie z dzieckiem by rozwijało zdolności manualne.

Zainspirowana tutorialem, który przygotowałam dla Agaty z Cyk Cyk Studio postanowiłam zrobić upcyclingową wersję tej zabawki. Aparat można wykonać przy użyciu niepotrzebnych rzeczy, które pewnie większość z nas znajdzie w domowych pieleszach. Zachęcam też do przyjrzenia się pierwszej wersji tutorialu TU klik.

Aparat ten jest po części uzupełnieniem książeczek z zadaniami i zabawami dla dzieci o fotografii przyrody, które przygotowała Agata. Książeczki są dla dwóch grup wiekowych – maluchów i starszaków. Są to darmowe pliki do pobrania TU klik.

 

aparat zabawka dla dzieci DIY

Krok po kroku: aparat-zabawka

             

 

  Krok 1. Lista materiałów

  • klej do papieru;
  • klej na gorąco (lub iny mocny klej, a nawet taśma);
  • stare gazety;
  • pudełko po jakimś niewielkim przedmiocie (np. mydle);
  • rolka po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym;
  • guziki, zakrętki i tym podobne niewielkie przedmioty;
  • nożyczki;
  • wstążka lub sznurówka.

aparat zabawka dla dzieci

  Krok 2.

Wybierz jakiś ciekawy obrazek ze starej gazety. Oklej nim pudełko ze wszystkich stron, to będzie korpus aparatu. Przetnij rolkę po papierze w 2/3 jej długości. Oklej krótszą część, będzie obiektywem. Zostaw po około 2 cm gazety wystające poza rolkę. Zawiń je do środka. To trochę jak pakowanie prezentu ;)

aparat2.

  Kroki 3, 4.

Kiedy części aparatu są już opakowane wystarczy je połączyć. Najszybszą metodą jest klej na gorąco, ale może to być inny klej lub taśma. Przyklej obiektyw do korpusu. Ja z gazety wycięłam jeszcze okrągły kawałek, który tworzy coś na kształt przykrywki obiektywu. Zrobiłam ją dlatego, że spodobał mi się kawałek strony w gazecie, na którym była gwiazdka ;) Można zostawić zam zagięty papier, który będzie imitował przesłonę. Zrobiłam tak w tutorialu przygotowywanym dla Agaty.

aparat3.aparat4.

  Kroki 5, 6, 7.

Teraz czas na doklejenie drobnych elementów. Mogą to być guziczki, zakrętki itp. Właściwie na tym etapie można by zakończyć, jednak wygodną rzeczą będzie jakiś pasek, dzięki któremu dziecko zawiesi sobie aparat na szyi. Ja do tego celu użyłam sznurówki. Może to też być wstążka czy kawałek sznurka. Wystarczy przykleić go do korpusu aparatu i gotowe! Jeszcze drobne elementy ozdobne.. miałam kawałki wstążki wyciętej z jakiegoś ubrania. Dodałam ją do sznurówki żeby rozweselić aparat ;)

aparat5.aparat6.aparat7.

 

  Wersja alternatywna

Użyłam do niej wieczka po kremie do rąk. Dzięki temu można otwierać i zamykać obiektyw :D

aparat8.aparat9.

 

Życzę radosnego tworzenia i wspaniałej zabawy!
MAMYWENE

/Alicja

Skomentuj