Jak zrobić podkładkę, dywanik z niepotrzebnych ubrań? Tutorial

with Brak komentarzy

Szybka wersja na zrobienie upcyclingowej podkładki lub dywanika. Wykorzystując niepotrzebne rajstopy, t-shirty lub skrawki materiałów możesz zrobić ciekawą i ekologiczną ozdobę.  Umiejętność szycia na poziomie podstawowym.

3

Ten tutorial przygotowałam na bloga aż rękodzieło, ponieważ brałam udział w eko wyzwaniu przygotowanym przez Pomorze Craftuje. Podkładka, którą zrobiłam z porwanych rajstop wygrała wyzwanie ;) To mnie zachęciło do podzielenia się pomysłem na przetworzenie niepotrzebnych ubrań.

Do udostępnienia tej instrukcji na blogu MAMYWENE zachęciła mnie duża frekwencja i zainteresowanie warsztatami, które prowadziłam – eko podkładki w Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT.

20160127_194918.

To zdjęcie podkładek, które wykonała uczestniczka warsztatów. Powstały w trzech różnych technikach. Niebieska jest wydziergana na szydle, ta na górze, to misternie spleciony warkoczyk (instrukcja jej wykonania jest TU klik), natomiast czarna – nazywam ten sposób „na ślimaka” – to efekt pracy jaki wyjdzie kiedy skorzystasz z tego tutoriala.

POTRZEBUJESZ:

  • T-shirt lub tkaniny pocięte na paski lub rajstopy lub taśmę bawełnianą
  • nożyczki
  • igłę
  • grubą nić np. kordonek lub włóczkę 

2

Zaczynamy od ułożenia materiału na kształt muszli ślimaka. Robimy jeden lub dwa zwoje i zszywamy ze sobą. Łatwiej zrobić jeden zwój, dokładnie go zszyć i do niego doplatać kolejene. By było wygodniej zszywać skręcaj tkaninę.

Jak szyć? Początek, to lekka improwizacja, więc nie przejmuj się jeśli nie będzie idealny ;) W tej części ważne jest przede wszystkim to by materiał się dobrze trzymał, ponieważ daje podstawę całej podkładce. Przebijamy się igłą przez środek ślimaka i oplatamy nicią na zewnątrz kolejny zwój.

Dodając każdy kolejny zwój przebijasz igłą zwój poprzedni, a ten który aktualnie jest ostatni oplatasz nicią. Możesz tak zszywać wiele zwojów by zrobić dywanik. Kiedy skończy Ci się materiał, po prostu doszyj kolejny łącząc ze sobą dwa kawałki.

Jak zakończyć? Możesz zakończyć przyszywając końcówkę tkaniny do poprzedniego zwoju. Obszyj koniec kilkukrotnie nicią by nic się nie strzępiło. Będzie to wyglądać jak na mojej czarnej podkładce (pierwsze zdjęcie). Możesz też zrobić pętelkę by powstała zawieszka (drugie zdjęcie).

20160127_193201.

Na zdjęciu powyżej widać jak ciekawie można eksperymentować i łączyć kolory. Trzy różne tkaniny, a do tego kolorowe nici. Bardzo fajna, misterna podkładka.

Jeśli chcesz zobaczyć inne podkładki, które powstały na warsztatach obejrzyj album zdjęć na naszym profilu na Facebooku TU klik.

Życzę udanego zwijania ;) Powodzenia!
MAMYWENE
/Alicja

Skomentuj