Zapraszamy My-Was na spotkania Międzypokoleniowego Klubu Filmowego Dialekt organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Kolektyw Twórczy MAMYWENE wspiera warsztatowo tę ideę. Czyli? Ideą spotkań dla MKF Dialekt jest stworzenie dialogu między osobami dorosłymi a dziećmi – poprzez obraz filmu i animacji na tematy już z obrazem niezwiązane. Projekt kierowany jest zarówno do dzieci – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealnych, seniorów, oraz wszystkich zainteresowanych.
Na pierwszym spotkaniu w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które odbyło się 23 lutego we wtorek o godzinie 09:57, przyjrzeliśmy się ruchowi w filmie i animacji, a dokładniej poniższym kwestiom:
– ruch daje fotografii życie, cielesność, realność;
– na czym polega iluzja w filmie?;
– momenty zatrzymania dają ruchowi sens;
– ruch a czas w filmie.
Po projekcji rozmawialiśmy na tematy natury filozoficznej. Spotkania odbywają się w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Uczestnicy spotkania tworzą dialog, poznając jednocześnie wybitne dzieła polskiej kinematografii. Przy okazji, można zagrać w partyjkę szachów.
Początki MKF Dialekt_odpowiedź na potrzebę
MKF Dialekt został przeniesiony do Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, które zgodziło się być organizatorem dalszych spotkań. Dotychczas spotykaliśmy się w Fundacji FORUM w Gdańsku z seniorami – od września 2015 roku. Grupa uczestników bardzo sobie ceniła nasze spotkania.
Po projekcji Amatora Krzysztofa Kieślowskiego, podczas dyskusji, Pan Zdzisław powiedział: „Gdyby moja wnuczka oglądała ten film, wydałby się on jej fantastyczny, historyczny. Przecież ona nigdy nie widziała Nysy, czy mleczarza rozwążącego rano mleko.” I tak pojawił się pomysł, by zorganizować nasze spotkania na większą skalę i zaprosić dzieci (uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz licealnych). Film tym samym (obraz) staje się dialektem międzypokoleniowym.
Cogito ergo video_Myślę, więc widzę
Estetyka obrazu filmowego i animacji została zestawiona celowo w spotkaniach MKF Dialekt – by odpowiedzieć na oczekiwania wizualne widzów niezależnie od wieku. Obraz tworzy dialekt omijający podziały pokoleniowe, społeczne. Jest najprostszą formą nawiązania więzi pomiędzy odbiorcami. Więź porozumienia tworzy się w wyobraźni. Arystoteles i Artur Schopenhauer przypisywali wyobraźni, fantazji zdolności poznawcze. Za ich myślą idąc – postaramy się rozwinąć/poznać poprzez wyobraźnię. Koncepcję kuratorską oraz warsztaty opracowała Mona Rena Górska. Koordynatorkami całego projektu ze strony Nadbałtyckiego Centrum Kultury: Magdalena Zakrzewska-Duda i Urszula Hilal.
Miejsce spotkań:
Sala Mieszczańska w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35)
Obowiązują zapisy!
Szczegółowe informacje: 58 326 10 13, mkfdialekt@gmail.com
Harmonogram i tematyka spotkań na stronie MKF Dialekt na Facebook’u
Link do wydarzenia – pierwszego spotkania – na Facebook’u:
https://www.facebook.com/events/936924479755561/
Skomentuj