Urodzinowe Laboratorium Schopenhauera —•— zapraszamy na warsztaty do Dworku Artura GAK

with Brak komentarzy

W sobotę 20 lutego od godz. 17:00 zapraszamy do Dworku Artura GAK na świętowanie urodzin Artura Schopenhauera. Uczestnicy urodzinowych warsztatów wykonają assamblage, autorskie puszki Campbella oraz koty Schrödingera. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe…

Na Oruni, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się nasz dom kultury, dziadek Schopenhauera miał okazałą posiadłość. Za naszym budynkiem do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości po pięknym parku, w którym mały Artur bawił się jako dziecko.

Narodziny Schopenhauera – narodziny artystów Woli

Johanna Schopenhauer kochana i pieszczona przez obie matki, siostry i wszystkich bliskich, nieledwie na rękach noszona, przeżywała spokojnie dnie i tygodnie aż do 22 lutego 1788 roku, gdy została szczęśliwą matką silnego i zdrowego chłopca – Artura.

IMAG0547-1_1

Zrozumienie Woli jako twórczej siły

Ten właśnie chłopiec inspirowany między innymi filozofią wschodu stwierdził, że światem nie rządzi jedynie racjonalność, prosta przyczyna i skutek. Dlatego też przejawiają się w nim różne formy uważności. Ta uważność zaczyna dostrzegać niepodlegającą zasadom wynikania Wolę.  Artur Schopenhauer w człowieku Świętym i Geniuszu widział tych, którzy potrafią zrozumieć wolę przenikającą świat, nadającą znaczenia. Według Schopenhauera geniusz potrafi wyjść poza przyziemność, doczesność, a geniuszem jest także twórca, artysta.

Filozof inspirujący artystę

Na Warsztatach woli tworzenia organizowanych przez Dworek Artura GAK i Kolektyw Twórczy MAMYWENE postaramy się zrozumieć myśl Schopenhauerowską przez proces radosnego tworzenia, otwartego na eksperymentowanie. Uczestnicy warsztatów wykonają assamblage, autorskie puszki Campbella oraz koty Schrödingera.

warsztaty woli_3

Kto nas zainspiruje? Ci, którzy w filozofii Schopenhauera nie odnaleźli  pesymizmu, a wolę tworzenia – poprzez tą szczególną uważność na otaczający świat. Poznamy twórczość Samuela Becketta, Jeana Louisa Borgesa oraz innych. A mówiąc dokładniej? Bliską Beckettowi tradycję myśli Schopenhauerowskiej można odczytać z jego twórczości jako próbę uchwycenia relacji między wolą istnienia, jaką projektuje jednostka, i świadomością jej kruchej historyczności. Wpływ filozofii Schopenhauera widać także na myśli autorstwa Jeana Louisa Borgesa mówiącego o twórcy, który nigdy nie poprzestawał na rozkoszach pamięci.

Laboratorium Schopenhauera

Dworek Artura GAK i Kolektyw twórczy MAMYWENE zapraszają wszystkich chętnych – niezależnie od wieku – na warsztaty oparte o myśl filozoficzną, radość tworzenia oraz rękodzieło. Odkryjmy Schopenhauera na nowo, powiedzmy ¡Ya basta! memom opisującym w żartobliwy sposób jedynie pesymistyczny wydźwięk jego myśli. Zwróćmy Schopenhauerowi prawo do pełnego zrozumienia jego przebogatej filozofii – tym razem za pośrednictwem artystów, którzy docenili jego dociekania. Stańmy się sami z okazji rocznicy jego urodzin Małymi Artystkami i Artystami.

 

Warsztaty trwają po 50 minut i zaczynają się o pełnej godzinie:

  1. 17:00 Rękodzieło | Assamblage
  2. 18:00 Zabawa słowem | Autorskie puszki Campbella
  3. 19:00 Szycie| Koty Schrödingera

Obowiązują zapisy: kontakt@mywy.org.pl.
Prosimy o podanie w mailu wybranego warsztatu. Warsztaty dla osób manualnie samodzielnych.
Liczba miejsc ograniczona!

 

 

Wydarzenie na Facebook’u:
https://www.facebook.com/events/958171447610042/

 

Tekst został napisany w oparciu o:

  1. Twórca, Jean Luis Borges
  2. Gdańskie wspomnienia młodości, Johanna Schopenhauer
  3. Literatura świadomości: Samuel Beckett, podmiot, negatywność, Jakub Momro

// Mona Rena Górska

Skomentuj