Urodzinowe Laboratorium Schopenhauera – fotorelacja z warsztatów

with Brak komentarzy

Urodziny Artura Schopenhauera świętowałyśmy warsztatami w miejscu gdzie jego dziadek miał posiadłość – obecnie mieści się tam Dworek Artura Gdańskiego Archipelagu Kultury. Udało nam się tworzenie assemblage i dekoracyjnych puszek z cytatami filozofa oraz uszycie Kotów. Dlaczego takie tematy?

Tematy warsztatów nie były przypadkowe. Wszystko związane jest z z osobą Schopenhauera. Opracowane przez Monę Renę Górską nawiązywały bezpośrednio do filozofii jubilata lub były inspiracją dla innych filozofów oraz artystów. Więcej o założeniach warsztatów przeczytasz TU klik. I tak podczas warsztatów  naszej inspiracji towarzyszyła muzyka Richarda Wagnera pt. Pierścień Nibelunga, który Schopenhauer w odpowiedzi skrytykował. Schopenhauer przekazał Wagnerowi, by zajął się raczej literaturą, a zrezygnował z komponowania. (Posłuchaj TU klik) Pracowaliśmy z cytatami poezji Samuela Becketta, czy fragmentami Fedonu Platona. Schopenhauer przemawiał do nas poprzez różne formy sztuki i filozofii.

Na dzień urodzin filozofa składało się kilka równoległych wydarzeń. Oprócz naszych warsztatów można było wybrać się na spacer po parku.. A dokładnie po starym parku będącym niegdyś w posiadłości dziadka Schopenhauera gdzie niektóre z drzew pamiętają małego Artura. Na drzewach zostały rozwieszone różne sentencje, przy których można było się zatrzymać w filozoficznej zadumie. Kierując się w stronę Dworku Artura GAK na ścianie budynku ukazywał się „duch Schopenhauera”, który był w rzeczywistości wyświetlanym portretem. Ale czy na pewno? Pytanie pozostanie nierozstrzygnięte, ponieważ po urodzinach szybko zniknął. My nie uciekałyśmy tak szybko, bo w galerii Dworku Artura GAK można było napić się ciepłej herbaty i kawy oraz posłuchać nagrań opowiadających o filozofie.   

20160220_173534.

Temat pierwszych warsztatów, to assemblage (asamblaż) – czyli w skrócie trójwymiarowy kolaż. Używając różnych cytatów, zdjęć oraz różnorodnych materiałów (wycinków z gazet, ulotek, tkanin, szyszek, gałązek, metalowych elementów typu śrubki itd.) tworzyliśmy prace nawiązujące do twórczości Schopenhauera. Z moich obserwacji wynika, że te działania były świetną zabawą :) Budowanie narracji wokół tworzonych asamblaży dawało dużo radości, wybuchów śmiechu, ale też skłaniało do refleksji.

20160220_172825. 20160220_181043. 20160220_182152.

W ogólnej twórczej atmosferze płynnie przeszłyśmy do drugich warsztatów jakimi były Puszki Campbella. Dlaczego puszki Campbella? Grafiki puszek Campbella autorstwa Andy’ego Warhola trafiły do galerii sztuki jako manifest. Puszka zupy zmieniła znaczenie dzieła sztuki, gdy została zaprezentowana w galerii. A to jedna z głównych idei sztuki współczesnej – możesz zmienić jakiś przedmiot w znaczeniu, nie opierając zmiany o swój warsztat czy umiejętności. Ważna jest sama idea. Najważniejsza staje się zmiana sposobu myślenia, a już nie samo dzieło sztuki (puszka) – spojrzenie na obiekt, w tym wypadku codziennego użytku, z nowej perspektywy i nadanie mu nowego rozumienia. Podkreślę, że Joseph Campbell, autor Bohatera o tysiącu twarzy, to ten drugi słynny Campbell, do którego nawiązujemy poprzez warsztaty. Amerykański mitograf, antropolog, religioznawca i myśliciel inspirował się w swojej twórczości zarówno myślą Schopenhauera, jak i Fryderyka Nietzschego.

20160220_184429

Chciałyśmy, by uczestnicy warsztatów zrozumieli Schopenhauera na nowo. Tego rodzaju eksperymentowanie jest główna dewizą warsztatów prowadzonych przez nasz Kolektyw. Dlatego nic innego się nie stało na Warsztatach woli tworzenia organizowanych z okazji urodzin Artura Schopenhauera. Mieliśmy przed sobą puszkę – może nawet po pomidorach, i naszym zadaniem było opisanie jej wybranymi słowami – cytatami z twórczości takich artystów jak: Lew Tołstoj, Jan Kasprowicz, Richard Wagner, Johanna Schopenhauer, Samuel Beckett, Jean Paul Borges, Władysława Wodzicka, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, czy Joseph Campbell.

Do dekoracji metalowych puszek posłużyły cytaty z różnych filozofów inspirujących się twórczością Schopenhauera. A raczej takie było założenie.. w rzeczywistości do dekoracji puszek posłużyło wszystko co zostało na stołach po asamblażu, więc w istocie puszki, które miały być w technice decoupage stały się puszkowymi asamblażami ;) 

20160220_172634.

Ostatnim warsztatem były Koty Schrödingera. Szyte koty z odpinanymi ogonami pomogły nam w namyśle filozoficznym nam istotą bycia kotem. Bo czy kot bez ogona jest nadal kotem? Samuel Beckett poprzez wiersz w przekładzie autorstwa Antoniego Libery ujął problem tego, co dane w następujący sposób:

obłęd –
obłęd by w ogóle –
by w ogóle –
no właśnie co –
obłęd już samo to –
to wszystko –
obłęd już samo to wszystko –
co dane –
obłęd to wszystko co dane –
co się widzi –
obłęd to wszystko co się widzi –
to –
no właśnie co –
no to –
to tutaj –
to wszystko tutaj –
obłęd to wszystko co dane –
co się widzi –
obłęd to wszystko co się tutaj widzi –
by w ogóle –
no właśnie co –
widzieć –
ledwo widzieć –
łudzić się że ledwo się widzi –
chcieć się łudzić że ledwo się widzi – ~
obłęd by w ogóle chcieć się łudzić że ledwo się widzi –
co –
no właśnie co –
i gdzie –
obłęd by w ogóle chcieć się łudzić że ledwo się widzi
/co gdzie –
gdzie –
no właśnie gdzie –
tam –
gdzieś tam –
gdzieś tam daleko –
w dali –
gdzieś tam daleko w dali –
jakby we mgle –
gdzieś tam daleko w dali jakby we mgle co –
co –
no właśnie co –
to wszystko co się widzi –
no to wszystko –
to wszystko tutaj –
obłęd by w ogóle widzieć co –
ledwo widzieć –
łudzić się że ledwo się widzi –
chcieć się łudzić że ledwo się widzi –
gdzieś tam daleko w dali jakby we mgle co –
obłęd by w ogóle chcieć się łudzić że ledwo się widzi
I gdzieś tam daleko w dali jakby we mgle co –
co –
no właśnie co –
no właśnie – co

20160220_191859. 20160220_194116. 20160220_195903.

Urodzinowe Laboratorium Schopenhauera uważamy za bardzo udane. Zadział się eksperyment. Puszki zamieniły się w assamblage na puszkach, puściliśmy i puściłyśmy wodze fantazji. Mamy nadzieję, że gdyby Artur był tam z nami doceniłby panującą twórczą atmosferę, która niewątpliwie wynosiła nas poza przyziemność i doczesność :) 

Może zmieniłby zdanie na temat możliwości intelektu kobiet (:

Więcej zdjęć z warsztatów znajdziesz TU klik.

Jeszcze raz, najlepsze życzenia Arturze Schopenhauerze!
MAMYWENE
Alicja i Monika

Skomentuj