Warsztaty z Klubem „Senioryci” – fotorelacja

with Brak komentarzy

Wspólnie z seniorami i seniorkami z Biskupiej Górki w Gdańsku stworzyłyśmy mural na podwórku sąsiedzkim. Akcja rewitalizacji podwórka odbyła się w ramach projektu „Zrozumieć Sierpień” organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

Ustalanie koncepcji muralu

Podczas pierwszego spotkania w Domu Sąsiedzkim przy ul. Biskupiej 4 udało nam się ustalić pierwszą koncepcję muralu. Przy herbacie i ciastkach nastąpiło zapoznanie ze sobą i pomysłami na rewitalizację podwórka. By przebywanie na świeżym powietrzu było przyjemniejsze ważne było zadbanie o najbliższą przestrzeń. Dominantą podwórka był pomazany betonowy mur, który aż wołał o odświeżenie. Projekt muralu zakładał nawiązanie do roślinności, ponieważ za murkiem rosną drzewa. Razem z nimi i krzewami zasadzonymi przed murem ma tworzyć przestrzeń, w której przenikają się dwu i trójwymiar.

mural-koncepcja
Ustalanie koncepcji muralu podczas spotkania w Domu Sąsiedzkim

Przygotowanie i malowanie

Przygotowanie przestrzeni przed murem nie było wcale lekką pracą. Jednak usunięcie gruzu i śmieci, wyrwanie chwastów, zagrabienie i wyrównanie terenu zajęło nam tylko dwie godziny, ponieważ praca aż paliła się w rękach! „Seniorytów” wsparły ich dzieci i zaprzyjaźnione z Klubem osoby. Dzięki dobrej atmosferze, dopingowi seniorek, obowiązkowym ciasteczkom, a nawet tańcom te przygotowania były bardzo przyjemne.

Zagruntowanie muru poszło bez problemów. To było prawie jak malowanie synchroniczne ;) Szara podmalówka od razu odmieniła tę przestrzeń.

mural-prace
Prace na Podwórku Sąsiedzkim – sprzątanie i malowanie
mural-malowanie2
Malowanie muru
mural-malowanie
Malowanie muru

Od warsztatów senioralnych do międzypokoleniowych

Warsztaty w założeniu były skierowane do seniorów i seniorek z Klubu „Senioryci”. Jednak w trakcie malowania pierwszej warstwy muralu dołączyły do nas dzieci z sąsiedztwa. Sprawiło im to wielką frajdę, a „Senioryci” chętnie przyjęli tę pomoc. Na kolejnych warsztatach oprócz dzieci pojawiła się także młodzież, która ochoczo nakładała kolejną warstwę muralu za pomocą szablonów.

mural-miedzypokoleniowy
Międzypokoleniowe malowanie muralu

Szablony do muralu

Mural przedstawia zielone korony drzew i krzewów Biskupiej Górki. Jednak przy bliższym przyjrzeniu okaże się, że liście mają kształt serc. Wiele różnych kształtów i wielkości serc przygotowanych zostało podczas warsztatów z „Seniorytami”. Dzięki temu nawet osoby, które nie mogły uczestniczyć w pracach fizycznych przyczyniły się do powstania muralu, a przy okazji nauczyły się robić szablony.

mural-MAMYWENE
Nakładanie szablonu serca na mural

Połączenie sił dla dobra podwórka i finał „Zrozumieć Sierpień”

Projekt zakładał „przywrócenie” podwórka mieszkańcom i mieszkankom, dlatego prace były zakrojone na szeroką skalę ;) Dzięki wspólnej pracy wielu osób oraz uzupełniającym się działaniom warsztatowym udało się stworzyć naprawdę przyjemną przestrzeń do spotkań i wypoczynku.

Nasze muralowe warsztaty połączyły się z ogrodniczymi warsztatami Ruta Urban Garden. Dzięki nasadzeniu krzewów przy murku mógł się ziścić plan przenikania wymiarów zieleni – tej żywej i malowanej.

Nieopodal na długim metalowym płocie powstało graffiti, a także instrumenty do muzykowania na świeżym powietrzu. Podczas warsztatów uszyto poduchy outdorowe mające służyć mieszkańcom i mieszkankom na różnych wydarzeniach podwórkowych.

Na finale akcji podczas festynu całe podwórko sąsiedzkie było żywe, wesołe i kolorowe. Zostało przygotowanych wiele atrakcji dla małych i dużych. Nam się udało skorzystać z wycieczki autobusowej po Biskupiej Górce co jest nie lada gratką, ponieważ po tej dzielnicy nie jeździ komunikacja miejska.

finalBG
Część z osób zaangażowanych w rewitalizację podwórka sąsiedzkiego

Uroczyste przecięcie wstęgi

Podczas finału nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i tym samym oficjalne odsłonięcie muralu. Wstęgę przecinały po kawałku osoby zaangażowane w jego powstawanie. Radość i zadowolenie z efektu końcowego malowało się na twarzach „Seniorytów” i na naszych również ;)

mural-MAMYWENE-Zrozumiec-Sierpien
Mural – efekt końcowy
wstega-final
Przecięcie wstęgi. Odsłonięcie muralu
mural-BG
Fragment muralu

Więcej zdjęć z warsztatów TU klik.

 

Zrozumieć Sierpień ECS Biskupia Górka - plakatMAMYWENE

/Alicja

Skomentuj